O nás

Trocha historie ...

19. září 2015 se sešli zájemci o létání z řad vozíčkářů na Leňanském letišti, kde se toho dne konal seminář ultralehkého létání s cílem zjistit zájem o tuto činnost mezi postiženými. Akci organizoval Petr Bucháček ve spolupráci s letňanským aeroklubem, leteckým lékařem MUDr. Davidem Melechovským, LAA ČR a Centrem Paraple. Kromě přednášek MUDr. Melechovského a Petra Chvojky z LAA ČR měli účastníci možnost vyzkoušet jaké to je letět ultralightem nebo motorovým rogalem. Výsledkem této akce bylo několik nadšenců - průkopníků, kteří se zdáli být připraveni absolvovat regulérní kurz ULL. V průběhu následujících měsíců tedy probíhala úprava letadla pro výcvik a řešení administrativních záležitostí.

seminář ulralehkého létání 19.9.2015 seminář ulralehkého létání 19.9.2015 seminář ulralehkého létání 19.9.2015

Nadšených zájemců bylo hodně, postupem času však z nejrůznějších důvodů jejich řady prořídly a ve výcviku nakonec zůstali jen dva - Marek Maňur a Pavel Vindiš a tito pokračovali ve výcvikovém kurzu v Aeroklubu Letňany se zkušenými instruktory Honzou Lukešem a Petrem Bucháčkem na letadle Rans S6 Coyote II, s motorem Rotax 912. Výcvik dokončil Marek, coby první hendikepovaný pilot ULL v ČR v srpnu 2016 a v současné době provozuje upravený tovární hornoplošník Tecnam P92. V roce 2019 se Marek také stal prvním leteckým instruktorem na vozíku v ČR a vyučuje zájemce o létání na domovském letišti v Kroměříži.

výcvik na Rans S6 Coyote II výcvik na Rans S6 Coyote II Tecnam P92-J

 Bohužel po nečekaném úmrtí Honzy Lukeše se již ve výcviku nepokračovalo. V únoru 2017 se proto Pavel Vindyš s Marianem Vilhanem dohodli, že odkoupí Coyota z letňanského aeroklubu a výcvik si budou organizovat sami. Usadili se na letišti v Mladé Boleslavi, které je svým zázemím vhodné pro vozíčkáře. Během roku 2017 se seznámili s problematikou, sehnali instruktory a pod dohledem LAA a MUDr. Melechovského pokračují dále ve výcviku. V rámci výcviku se také již zůčatnili sletů, leteckých dnů, ale i soutěží. Výcvik doposud nedokončili.

výcvik na LKMB výcvik na LKMB výcvik na LKMB
výcvik na LKMB výcvik na LKMB výcvik na LKMB

Vznik organizace

Založení spolku Aves Bohemica je pokračováním několikaleté snahy, která v ČR umožňuje hendikepovaným lidem věnovat se sportovnímu ultralehkému létání, ať již na zkoušku s profesionálním instruktorem, nebo i aktivně s možností získat pilotní průkaz ULL.

logo Aves Bohemica

Plány do budoucna

  • Chceme rozšířit naše řady o další piloty vozíčkáře
  • Plánujeme několikrát ročně pořádat workshopy k tématice létání vozíčkářů, včetně zdokonalovacích akcí.
  • Rádi bychom se v následujících letech účastnili Navigačního Poháru Petra Tučka, případně dalších závodů.
  • Aktivně vyhledáváme vhodné stroje vhodné pro vozíčkáře a monitorujeme problematiku „bezbariérovosti“ jednotlivých SLZ i možnosti úprav ovládání.
  • Máme v úmyslu navázat spolupráci s podobnými organizacemi v zahraničí a případnou výměnu zkušeností.

Napsali o nás:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10805121298-gejzir/216562235000031/obsah/507879-letec-marek-manur
http://www.muzes.cz/clanky/nechodi,-ale-letaji/

Facebook Aves Bohemica
náš YouTube kanál