O nás

Trocha historie ...

19. září 2015 se sešli zájemci o létání z řad vozíčkářů na Leňanském letišti, kde se toho dne konal seminář ultralehkého létání s cílem zjistit zájem o tuto činnost mezi postiženými. Akci organizoval Petr Bucháček ve spolupráci s letňanským aeroklubem, leteckým lékařem MUDr. Davidem Melechovským, LAA ČR a Centrem Paraple. Kromě přednášek MUDr. Melechovského a Petra Chvojky z LAA ČR měli účastníci možnost vyzkoušet jaké to je letět ultralightem nebo motorovým rogalem. Výsledkem této akce bylo několik nadšenců - průkopníků, kteří se zdáli být připraveni absolvovat regulérní kurz ULL. V průběhu následujících měsíců tedy probíhala úprava letadla pro výcvik a řešení administrativních záležitostí.

seminář ulralehkého létání 19.9.2015 seminář ulralehkého létání 19.9.2015 seminář ulralehkého létání 19.9.2015

 

Nadšených zájemců bylo hodně, postupem času však z nejrůznějších důvodů jejich řady prořídly a ve výcviku nakonec zůstali jen dva - Marek Maňur a Pavel Vindiš a tito pokračovali ve výcvikovém kurzu v Aeroklubu Letňany se zkušenými instruktory Honzou Lukešem a Petrem Bucháčkem na letadle Rans S6 Coyote II, s motorem Rotax 912. Výcvik dokončil Marek, coby první hendikepovaný pilot ULL v ČR v srpnu 2016 a v současné době provozuje upravený tovární hornoplošník Tecnam P92-J na slovenské imatrikulaci.

výcvik na Rans S6 Coyote II výcvik na Rans S6 Coyote II Tecnam P92-J

 

Bohužel po nečekaném úmrtí Honzy Lukeše se již ve výcviku nepokračovalo. V únoru 2017 se proto Pavel Vindyš s Marianem Vilhanem dohodli, že odkoupí Coyota z letňanského aeroklubu a výcvik si budou organizovat sami. Usadili se na letišti v Mladé Boleslavi, které je svým charakterem mimořádně vhodné pro vozíčkáře. Během roku 2017 se seznámili s problematikou, sehnali instruktory a pod dohledem LAA a MUDr. Melechovského pokračují dále ve výcviku. V rámci výcviku se také již zůčatnili sletů, leteckých dnů, ale i soutěží.

výcvik na LKMB výcvik na LKMB výcvik na LKMB
výcvik na LKMB výcvik na LKMB výcvik na LKMB

 

Vznik organizace

Založení spolku Aves Bohemica je pokračováním několikaleté snahy, která v ČR umožňuje hendikepovaným lidem věnovat se sportovnímu ultralehkému létání, ať již na zkoušku s profesionálním instruktorem, nebo i aktivně s možností získat pilotní průkaz ULL.

logo Aves Bohemica

Plány do budoucna

  • Chceme rozšířit naše řady o další piloty vozíčkáře
  • Plánujeme několikrát ročně pořádat workshopy k tématice létání vozíčkářů, včetně zdokonalovacích akcí.
  • Rádi bychom se v následujících letech účastnili Navigačního Poháru Petra Tučka, případně dalších závodů.
  • Aktivně vyhledáváme vhodné stroje vhodné pro vozíčkáře a monitorujeme problematiku „bezbariérovosti“ jednotlivých SLZ i možnosti úprav ovládání.
  • Máme v úmyslu navázat spolupráci s podobnými organizacemi v zahraničí a případnou výměnu zkušeností.

Napsali o nás:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10805121298-gejzir/216562235000031/obsah/507879-letec-marek-manur
http://www.muzes.cz/clanky/nechodi,-ale-letaji/

Facebook Aves Bohemica
náš YouTube kanál